Sporting roll of honour

0
Have your say

MEMBERS of Angus Council sports development team are calling on the local Angus community to turn out in force and celebrate the sporting stars of Angus as they step into the spotlight for their annual sports awards ceremony.

The Angus Sports Awards 2010, in association with McDonalds and Angus Ahead, is taking place at the Reid Hall, Forfar on Tuesday, March 8 and tickets go on general sale from Monday ,February 21.

Angus Council sports development is honouring the commitment, achievements and dedication of individuals and teams involved in sport across Angus during 2010.

The ceremony is presented by Angus Council sports development team, in association with McDonalds and Angus Ahead, the area marketing campaign set up to fly the flag for the county at home and abroad, are supporting the Angus Sports Awards 2010.

The roll of honour for the Angus Sports Awards 2010 is as follows:-

Sports Personality of the Year (sponsored by Angus Council):- Drew Christie, clay target shooting; Rick Anderson, rugby union; Louise Helyer, modern pentathlon; Matthew Parker, cricket; Kerr Drummond, curling.Young Sports Personality of the Year (sponsored by Radio Tay – Cash For Kids):- Dana McFarlane, football; Ryan Watson, motor sport; Rebekah Drummond, climbing; Craig Falconer, hockey; Sian Bruce, clay target shooting; Nicky Sim, basketball; Jack Allan, football; Claire Thoms, football; Ross Geddes, swimming; Jack Smith, karate; Holly Napier, football; Kelly Clark, football; Jonny O’Mara, tennis; Aaron Towns, karate; Joseph Lipworth, swimming; Stuart Buist, bowls; Shannon Davis, figure skating; Iona Brodie, athletics.

Coach of the Year (sponsored by Liz McColgan Health Club & Physiotherapy Centre:- Paul Boath, basketball; Stephen Greenhill, rugby; Marion Durham, swimming; Lynda Sim, netball; Ewan McLean, equestrian; Lana Needham, archery; Ross Marnie, basketball; Fraser Burnett, cricket; Derek Nisbet, swimming; John Diplexcito, football; Laura Baxter, football; Les Coupar, rugby.

Team of the Year (sponsored by RSK Sports):- Arbroath High S4 Boys Basketball Team; Arbroath High S4 Girls Basketball Team; Arbroath High S4 Netball Team; Strathmore Sharks S1/S2 Team; Arbroath St Thomas Premier League Team; Monarchs Hockey Club Development Team; Tayside Musketeers Cadet Men’s Basketball Team; Arbroath United Cricket Club 1st XI; Real Farmington; Webster’s High Junior Girls Football Team; Strathmore Sharks Under 16s.Sports Personality of the Year Award for People with a Disability (sponsored by Angus Disability Sport in partnership with Merpro Limited): Andrew Lumgair, swimming; Duncan Reid, ten pin bowling; Debbie Killoh, ten pin bowling; Ian Bradford, table tennis; Kristin MacMaster, boccia.

Service to Sport Award (sponsored by Angus College):- Martin Smith, multi sports; Charlie Lewis, football; Laura Smith, Special Olympics; John Anderson, rugby; Jennifer McArtney, basketball; Shona Forbes, gymnastics; Charlotte McLean, dance; Jim Stewart, karate; Kevin Mitchell, rugby.

The Angus Sports Awards 2010 selection panel will meet to finalise short lists and winners for each award category and these will be announced at the awards ceremony.

All nominees and nominators have been invited to attend the ceremony that is hosted and broadcast by Radio Tay.

The event organisers are also delighted to announce that they have secured a special guest speaker for this years awards in GB Judo Fighter Euan Burton. Guests will also enjoy a three-course meal following the presentations.

Angus Provost Ruth Leslie Melville said “The Angus Sports Awards are a fantastic opportunity for the whole Angus community to offer congratulations to all of the performers, coaches, administrators, officials, helpers and volunteers who have represented the county so positively in the sporting environment throughout 2010.

“We hope as many people as possible attend the awards ceremony, which is always an enjoyable event especially with the opportunity to hear from special guest speaker, GB Judo Fighter, Euan Burton”.