Excellent Gala for Kirriemuir

GALA WINNERS: Gala swimmers are pictured here with their medals and trophies alongside Mr and Mrs Darren Elder, sponsors of the event.
GALA WINNERS: Gala swimmers are pictured here with their medals and trophies alongside Mr and Mrs Darren Elder, sponsors of the event.

THERE were 19 events for members of the Kirrie and District Swimming Club to take part in at Webster’s Sports Centre on Saturday.

There were a number of excellent swims and the club is indebted to a strong team of officials, who ensured that both the heats and subsequent gala ran very smoothly and they have to be thanked for giving of their time to assist with both these events.

The club would also like to thank Darren Elder Builders for sponsoring the gala this year. The prize giving was held immediately after the Gala in Webster’s High School and Darren and Eilis Elder were present to see delighted swimmers receive their medals and trophies.

The results were as follows: 18 years & under Front Crawl (80m) The Prosen Cup sponsored by Alastair Caird - 1 Robin Baillie, 2 Liam Davies, 3 Emily Baillie;

12 years & under Breaststroke (60m) The Clova Bowl sponsored by Lynn Lyburn - 1 Mac Whyte, 2 Liam Allan, 3 Croy Langlands.

14 years & under Butterfly (60m) Round Table Shield sponsored by the Kirriemuir Round Table & presented by Keith Headridge - 1 Erin Brown, 2 Alex Guthrie.

10 years & under Front Crawl (40m) The Folda Shield sponsored by Penny Crawford - 1 Cheyanne MacKay, 2 Emmilay Henderson, 3 Lauren Downie.

18 years & under Breaststroke (80m) The Esk Cup - 1 Robin Baillie, 2 Liam Davies, 3 Emily Baillie.

12 years & under Backstroke (60m) Wearside Cup sponsored by Elaine Kirtlan - 1 Rohan Brown, 2 Isla Clark, 3 Abby Thomson.

14 years & under Front Crawl (80m) Rotary Trophy sponsored by Kirriemuir Rotary - 1 Rohan Brown, 2 Becky Wilmshurst, 3 Cameron Neilson.

10 years & under Breaststroke (40m) The Young Plaque sponsored by Kay Grant - 1 Natasha Phillips, 2 Morven Whyte, 3 Beth Mowatt.

18 years & under Backstroke (80m) The Discovery Partnership Trophy sponsored by M. Schonewald - 1 Erin Brown, 2 Zoe Wilmshurst.

12 years & under Butterfly (40m) The Lloyds TSB Shield sponsored by Lloyds TSB - 1 Mac Whyte, 2 Becky Wilmshurst, 3 Leah Hill.

8 years & under Front Crawl (20m) The Ben Douglas Trophy sponsored by Ben Douglas - 1 Natasha Phillips, 2 Rachel Allan, 3 Fearne Crighton.

14 years & under Breaststroke (80m) The Quaich sponsored by Lynn Lyburn & family - 1 Kayleigh MacKay, 2 Imogen Walker, 3 Dylan MacKay.

10 years & under Backstroke (40m) The Airlie Arms Plaque sponsored by the Airlie Arms Hotel - 1 Lauren Downie.

18 years & under Butterfly (80m) The Hi-Fly Banners & Flags Shield sponsored by Hi-Fly - 1 Zoe Wilmshurst, 2 Alex Guthrie.

12 years & under Front Crawl (60m) The Glamis Shield sponsored by Joan Grant & Mrs.Greaves - 1 Rohan Brown, Becky Wilmshurst, 3 Isla Clark.

8 years & under Breaststroke (20m) The Camus Cup sponsored by the Niblock family - 1 Natasha Phillips, 2 Rachel Allan, 3 Fearne Crighton.

14 years & under Backstroke (80m) The Thrums Vet Shield sponsored by Thrums Vets & presented by Gavin Durston - 1 Erin Brown, 2 Alex Guthrie.

10 years & under Butterfly The Kinnordy Cup sponsored by Elaine Kirtlan - 1 Morven Whyte, 2 Beth Mowatt.

13 years & under Individual Medley (80m) The Watley’s Shield sponsored by Watley’s Books - 1 Erin Brown, 2 Rohan Brown, 3 Mac Whyte.

18 years & under Individual Medley (80m) The Maclean & Lowson Shield sponsored by Maclean & Lowson - 1 Zoe Wilmshurst, 2 Alex Guthrie, 3 Dylan MacKay.

Open Second Session Sprint (20m) The Glen Doll trophy sponsored by Findlay Hairdressers - 1 Cameron Neilson, 2 Natsha Phillips, 3 Edwin Brown.

Open First Session Sprint (40m) The Mo Tech Trophy sponsored by Mo Tech - 1 Erin Brown, 2 Rohan Brown, 3 Zoe Wilmshurst.

Girls Relay winning team: Alex Guthrie, Imogen Walker, Louise Mowatt, Caitlin McFarlane & Beth Mowatt.

Boys Relay winning team: Liam Davies, James Baillie, Mac Whyte, Liam Allan & Dylan MacKay.

Girls’ Endeavour Trophy – Louise Mowatt, Boys’ Endeavour Trophy – Dylan MacKay.

Kirriemuir Swimming Club takes a break for the Easter Holidays and training re-starts on Tuesday, April 16 and Saturday, April 20.

A varied programme of aquatic activities is planned for next term. There are places available for junior swimmers progressing from the Learn to Swim scheme (Level Seven or Six).

Anyone who would like to join the club or requires any information, should phone Webster’s Sports Centre (01575 574849) for a club contact number.