Strathmore Piping Society results

THE STRATHMORE Piping Scoiety held its 30th solo piping contest last Saturday, in Webster’s High School, Kirriemuir.

There was a total of 14 events and the prizes were presented by Jerry Randalls, adviser in music and education at Angus Council.

Results:

Chanter under 13 years - 1, Lauchlan Lawson, Aucthermuchty; 2, Jack, Coupar Angus; 3, Freya Ross, Carnoustie.

Chanter 13-18 years - 1, Tod Bannerman, Coupar Angus; 2, Tom Sinclair, Wolfhill; 3, Cameron Gilzean, Carnoustie.

Novice piping under 13 years - 1, Matthew McShefferey, Kirriemuir; 2, Lachlan Lawson, Auchtermuchty; 3, Brogan Towsley, Bankfoot.

Novice piping 13-18 years - 1, Tod Bannerman, Coupar Angus; 2, Alisdair Bennet, Kinross; 3, Cameron Sanger, Dundee.

Intermediate under 18 years - 1, Jordan Ednie, Monifieth; 2, Mark Donnachie, Carnoustie; 3, Evelyn Ingham, Pitlochry.

6/8 March under 18 years - 1, Mark Donnachie, Carnoustie; 2, Andrew Fenton, Perth; 3, Douglas Mair, Kinross.

Piobaireachd under 15 years - 1, Owen Sweeney, Carnoustie; 2, Lee Taylor, Aboyne; 3, Ian Leahy, Tarland.

Piobaireachd 15-18 years - 1, Marshall Allan, Crieff; 2, Callum Douglas, Coupar Angus; 3, Andrew Fenton, Perth.

March Strathspey and Reel under 15 years - 1, Aaron Bryce, Perth; 2, Owen Sweeney, Carnoustie; 3, Fraser McBain, Kirkcaldy.

March Strathspey and Reel 15-18 years - 1, Marshall Allan, Crieff; 2, Andrew Fenton, Perth; 3, Callum Douglas, Coupar Angus.

Jig under 15 years - 1, Aaron Bryce, Perth; 2, Douglas Mair, Kinross; 3, Owen Sweeney, Carnoustie.

Jig 15-18 years - 1, Andrew Fenton, Perth; 2, Mark Donnachie, Carnoustie; 3, James Rodger, Abernethy. Medley under 15 years - 1, Douglas Mair, Kinross; 2, Aaron Bryce, Perth; 3, Evelyn Ingham, Pitlochry.

Medley 14-18 years - 1, Callum Douglas, Coupar Angus; 2, James Rodger, Aboyne.

Special awards: Junior dress and deportment - Owen Sweeney, Carnoustie.

Best novice piper (confined) - Matthew McShettrey, Kirriemuir.

Most promising chanter player - Lauchlan Lawson, Auchtermuchty.

Junior champion - 1, Owen Sweeney, Carnoustie; 2, Aaron Bryce, Perth; 3, Lee Taylore, Aboyne.

Senior champion - 1, Andrew Fenton, Perth; 2, Marshall Allan, Crieff; 3, Callum Douglas, Coupar Angus.

The Strathmore Piping Society thank all those who supported the contest.